Lek. Dominik Samotij

Lekarz rezydent w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

  • Mistrz Polski Lekarzy w Maratonie w latach 2013–2015
  • Mistrz Polski Służby Zdrowia w Półmaratonie w latach 2012–2014
  • Mistrz Polski Lekarzy w Biegu na 10 km w 2014 roku

Odkąd pamiętam, byłem osobą aktywną fizycznie. Od lat wczesnoszkolnych od czasu do czasu wybierałem się na krótkie, co najwyżej kilkukilometrowe przebieżki. Traktowałem je wówczas jedynie jako środek potrzebny do utrzymania ogólnej sprawności fizycznej i wytrzymałości przydatnej przy uprawianiu innych sportów, takich jak tenis ziemny czy koszykówka.

Trening biegowy ukierunkowany na poprawę wyników na długich dystansach rozpocząłem w marcu 2012 roku za namową mojego przyjaciela z lat dzieciństwa, również lekarza. Od tamtego czasu systematycznie zwiększałem obciążenie treningowe, które wynosi obecnie średnio około 90 km w tygodniu biegane na 5–6 treningach. Od czerwca 2012 roku dość regularnie biorę udział w biegach ulicznych i przełajowych na dystansach od 5 km do maratonu, które są doskonałym sprawdzianem formy, a także silnym czynnikiem motywującym do dalszej pracy.

Bieg Uniwersytetu Medycznego, jako wydarzenie promujące aktywność fizyczną, idealnie wpisuje się w ideę popularyzowania profilaktyki chorób cywilizacyjnych i jest doskonałą wizytówką naszej Uczelni. Traktuję go jako priorytetowe zawody w drugiej połowie bieżącego roku i jednocześnie idealną okazję do przetarcia się przed maratonem w Poznaniu. Zachęcam przy tym wszystkich biegaczy, zarówno związanych, jak i niezwiązanych ze służbą zdrowia, do systematycznego treningu, którego zwieńczeniem będzie udział w tym właśnie Biegu.

Bardzo dziękuję docentowi Tomaszowi Zatońskiemu za inicjatywę oraz ogromny trud włożony w uzupełnienie kalendarza biegowego o tę atrakcyjną i, mam nadzieję, cykliczną imprezę!