Tomasz Szałwiński

Członek Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Reprezentant Polski 8.Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w 2014 r. w Krakowie.

Wystartuje w Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w kategorii wiekowej 50-59 lat. Od roku 2010 przebiegł 5 półmaratonów, 6 maratonów, ukończył 1/4 i 1/2 triathlonu.

Start w BUM traktuje jako podziękowanie za dar życia, który otrzymał z 10/11 listopada 2008 r.

U Tomasza pierwsze symptomy niewydolności nerek pojawiły się, jak miał 18 lat w czasie rekrutacji do służby wojskowej. Niestety lekarz wojskowy zbagatelizował u niego nadciśnienie tętnicze, dał najwyższą kategorię. Po ukończeniu kształcenia został powołany na 2 lata do wojska. Myślał, że jest w 100 % zdrowy. Uśpiło to czujność młodego człowieka. Po upływie 15 lat nastąpiły nagle wymioty i bóle głowy. Rozpoznano kłębuszkowe zapalenie nerek. Na szczęście trafił do dobrych lekarzy, którzy skierowali go do bardzo dobrego nefrologa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Został poddany specjalistycznej terapii, dzięki której oddalił pójście na dializę do roku 2006.

Po przeszczepieniu nerki, kiedy odzyskał witalne siły, postanowił pokazać sobie, że dokona czegoś, czego nie podejmują się nawet zdrowi ludzie. Wybrał się na rajd rowerowy od Sejn do Świnoujścia. Wymagało to od niego dużo samozaparcia a zarazem było pięknym gestem dla lekarzy, którzy dali mu nowe Życie. Przed tą wyprawą, aby wzmocnić nogi zaczął trochę biegać. Jazda na rowerze nie była jego pierwszą przygodą, Tomasz od lat dużo jeździł na rowerze, pokonując nawet do 120 km. Uprawiał także turystykę górską.

Skąd się wzięło bieganie?

Ze względu na pracę zawodową, nie mógł realizować treningów jazdy na rowerze, a że ruch był jego pasją, postanowił zacząć biegać. Zaczynał od słupa do słupa, potem na stadionie. W czasie jednego z treningów spotkał 75-letniego maratończyka, który namówił go do przebiegnięcia 15 km w Bełchatowie, Rozpoczął treningi i wystartował w biegu. Od tego czasu biega, biega…i nie wyobraża sobie życia bez treningu i zawodów. Gdy przeszkadza mu praca zawodowa, potrafi wstać bardzo wcześnie rano, aby zrealizować trening.

W czasie 8. Mistrzostw Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w 2014 r. w Krakowie zdobył 2 medale: złoty w biathlonie letnim i i brązowy w mini-maratonie 5000 m. Starował i ukończył 1/4 triathlonu w Ślesinie i /1/2 triathlonu w Malborku w roku 2015.

Tomasz Szałwiński jest pacjentem i zawodnikiem po transplantacji nerki o wyjątkowych pasjach i daje żywe, prawdziwe świadectwo, że po transplantacji można uprawiać sport, nawet ekstremalny, ale wymaga to predyspozycji fizjologicznych organizmu, samozaparcia, wytrwałości, akceptacji rodziny, systematycznego zażywania leków i przede wszystkim zgody lekarza prowadzącego z Poradni Transplantacyjnej.